HISTORIE

V druhé polovině 19. století se v Obříství rozvíjel spolkový život: od roku 1881 se zde hrálo divadlo, především pod vedením místních učitelů se pěstovala hudba, vznikla odbočka Matice školské, čtenářská Beseda a roku 1891 byla založena hasičská jednota.
     V roce 1903 vznikl i Sokol. Ten časem rozšiřoval svoji činnost o sporty jako například lehká atletika, košíková, tenis, lední hokej a v neposlední řadě také volejbal, ve kterém bylo dosaženo největších úspěchů v roce 1950 postupem do 1. ligy.
      V roce 1926 byl založen fotbalový klub SK Obříství. Fotbalistům Obříství se dařilo se střídavými úspěchy, kdy třikrát postoupili do krajské soutěže.
     V současné době má Sokol dvě fotbalová mužstva mužů, dále dorost, žáky a přípravky.

Pavel Verbíř (wikipedia)
Český fotbalista, který odehrál celou svou seniorskou kariéru v záložní řadě severočeského klubu FK Teplice. Byl to dynamický záložník s dobrou kopací technikou. V Teplicích po ukončení aktivní hráčské kariéry pokračuje jako sportovní manažer.
Jako junior hrál v letech 1982–1983 také v klubu Sokol Obříství (okres Mělník).
V anketě Fotbalista roku 2007 získal titul Osobnost roku 2007.
Po ukončení sezóny v červnu 2008 má za sebou 303 ligových zápasů.

Ladislav Drobný (16.9.1920-3.6.2000)
Odmala byl členem Sokola Obříství a všestranný sportovec – atlet, gymnasta, basketbalista, fotbalista, hokejista, stolní tenista, šachista a volejbalista. Stal se stěžejní osobností volejbalového oddílu Sokola Obříství a pořadatelem tradičních turnajů s účastí předních družstev. V roli hrajícího trenéra přivedl v roce 1954 družstvo mužů do nejvyšší soutěže – zemské ligy Čech. Jeho spoluhráčem v Obříství byl mj. Břetislav Chvála, po zahájení VŠ studia v Praze hráč a později trenér mistrovské Slavie VŠ Praha.
V letech 1956-59 absolvoval několik krátkodobých trenérských stáží u vídeňských sokolských jednot a v roce 1959 pomáhal Rakouské volejbalové federaci vyškolit v rámci měsíční stáže 20 volejbalových trenérů.
V letech 1959-69 mu byla svěřena reprezentační družstva juniorů a B-tým mužů ČSSR s účastí na mezinárodních akcích. V roce 1964 byl asistentem Josefa Brože v přípravě mužské reprezentace na OH v Tokiu s podílem na zisku stříbrných medailí, přestože s nimi v Japonsku nebyl.
V roce 1965 působil půl roku v rovníkové Africe jako trenér RD mužů Ghany.
Byl dlouholetým předsedou nejen VO Sokola Obříství, ale také Středočeského KVS. V 60. letech byl členem Ústřední trenérské rady ČSVS a stálým dopisovatelem měsíčníku Košíková-Odbíjená.
Zemřel ve věku nedožitých 80 let.
text převzat z webu Českého volejbalového svazu

Jaroslav Polívka (14.1.1931-11.1.2015)
byl obřístevský rodák a dlouholetý člen TJ Sokol Obříství. Byl součástí družstva mužů v oddíle odbíjené, kdy družstvo bylo vzhledem k podmínkách a možnostem vesnické jednoty velmi úspěšné. V roce 1950 a 1954 byla vybojována účast v I. lize. Velkou zásluhu měl na obnově činnosti oddílu základní tělesné výchovy v roce 1972. V roce 1990 po listopadových událostech v roce 1989 a změně politického režimu v zemi byl ve svobodných volbách zvolen starostou obce. V této funkci setrval do roku 2002. Od roku 2002 do roku 2006 se ujal funkce kronikáře obce.